谈谈AP US History的学习

APUSH (AP 美国历史)是美国高中课程中颇具份量的课,它涵盖了从哥伦布发现新大陆到奥巴马时代的美国政治、经济和社会的历史。在课上,学生们通过对历史文件的分析,用自己的判断性思维,并利用分析性写作来理解美国的发展历程。

这是一门不容易学好的课,它需要花大量时间阅读,写作和讨论,在其他功课也需要顾及的情况下,往往给它的时间就不够了。特别是APUSH的写作和普通的英文写作很不同,需要比较强的逻辑性。

但是它是一门值得学好的课。它不仅能帮助这个年龄段的孩子树立正确的世界观和人生观,还能提高他们分析思考、分析沟通和阅读理解的技能,对SAT考试也有极大的帮助。

根据上过这门课的同学说,APUSH 就是刚开始的时候最难,大量的暑期阅读不知重点在哪里,分析性写作不知怎么写,因此对是否能学好这门课产生恐惧。 春晖教育有一位本科历史专业,对历史怀有极大热情的老师,他可以很好帮助带领学生完成阅读,教导历史写作技巧,让学生们对APUSH的学习有信心。 能教APUSH的老师不好找,能教好的老师更加少,而能把APUSH教好的老师,又能讲得非常有意思的老师在春晖教育。抓紧时间报名吧!

APUSH (AP United States History) is one of the more rigorous courses in American High Schools. The course covers the history of the United States from when Columbus discovered the New World to the Obama administration. Students learn through analysis of historical documents, and apply critical thinking and analytical writing to expand their knowledge of American History.

This is not an easy course, since a lot of time is required on reading, writing, and discussing the material. Due to the large workload, many students have to prioritize working on APUSH work over other coursework.

However, APUSH is a vary valuable course Not only can it help high school students to develop a critical and strong outlook on the world and life, but it also improves their analytical thinking, communication, and reading comprehension skills greatly. As a result, APUSH helps to develop skills used on the SAT.

The primary difficulty in APUSH lies in the large amount of reading and writing. Students often find it very hard to identify the information on which to focus their reading and writing, leading to many concerns regarding this course’s effect on their GPA.
SpringLight Education has a tutor who graduated with a History Major. He holds a lot of enthusiasm for history, and is willing to help students understand the reading and write analytically, allowing students to excel in this course.
Register the class, please contact:408-366-2204, spring.light.edu@gmail.com
Address: 1340 S De Anza blvd, Suite 204, San Jose, CA 95129
Fee: $25/hr each person for group of 4 and more students, $30/hr each person for group of 3 students, $40/hr  each person for group of 2, $60/hr for 1 on 1.

Share the joy
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

发表评论